AFAD’tan Şanlıurfa İçin Turuncu Kod Uyarıs

AFAD bugün için Şanlıurfa’nın da aralarında bulunduğu 15 ile turuncu, 16 ile ise sarı kodlu uyarıda bulundu. MGM 18 il için sarı ve turuncu kodlu uyarı verdi.

AFAD'tan Şanlıurfa İçin Turuncu Kod Uyarıs

Meteoroloji Genel Müdürlüğü  (MGM) tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, Türkiye genelinin çok bulutlu, İç Anadolu’nun doğusu, Karadeniz ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu, Güneydoğu Anadolu’nun doğusu ile İstanbul, Kocaeli, Yalova, Sakarya, Çankırı, Şanlıurfa çevreleri ve Ankara’nın kuzey kesimlerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bugün 18 il için sarı ve turuncu kodlu uyarı verdi.

Sarı kodlu uyarı verilen iller:

Ağrı, Bitlis, Elazığ, Erzurum, Mersin, Kars, Malatya, Muş ve Sinop.

Turuncu kodlu uyarı verilen iller:

Artvin, Bingöl, Erzincan, Hakkari, Kastamonu, Rize, Tunceli ve Şırnak.

MGM’nin 5 günlük hava tahmin raporuna göre, mevsim normalleri altında seyreden hava sıcaklıklarının bugün doğu kesimlerde azalmaya devam edeceği, batı kesimlerden başlayarak hafta sonuna kadar kuzey, iç ve batı kesimlerde artacağı ve mevsim normalleri civarına yükseleceği tahmin ediliyor.

Afad’tan Urfa İçin Turuncu Kod Uyarısı

AFAD’dan yapılan açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan son bilgiler ve yapılan değerlendirmelere göre, Adıyaman, Batman, Bingöl, Bolu, Diyarbakır, Düzce, Erzincan, Hakkari, Karabük, Kastamonu, Sakarya, Tunceli, Şanlıurfa, Şırnak ve Zonguldak için turuncu meteorolojik uyarı verildiği kaydedildi.

Açıklamada, Ağrı, Ardahan, Bartın, Bilecik, Bitlis, Bursa, Elazığ, Erzurum, Kars, Kocaeli, Malatya, Mardin, Mersin, Muş, Siirt ve Yalova için ise sarı meteorolojik uyarı yapıldığı belirtildi.

Uyarı verilen illerde valilik, kaymakamlık ve il AFAD müdürlüklerine bilgilendirme yapıldığı aktarılan açıklamada, ekiplerin teyakkuz halinde olduğu, gelen ihbarlara süratle müdahale edildiği vurgulandı.

Açıklamada, vatandaşların sel, su baskını, yıldırım, heyelan, yerel dolu yağışı, çatı uçması, ağaç/direk devrilmesi, soba/baca zehirlenmeleri, buzlanma ve don olayları ile ulaşımda aksama gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olması gerektiği hatırlatıldı.

Turuncu Kod Nedir?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından verilen ‘turuncu kod’, ‘sarı kod’dan bir üst seviye olarak kabul edilir ve hava durumunun ciddi şekilde tehlikeli olduğunu gösterir. Bu uyarı, özellikle yüksek riskli meteorolojik olayların beklendiği durumlarda kullanılır ve vatandaşlara bu durumlara karşı daha yüksek seviyede önlem almaları konusunda bilgi verir.

Turuncu Kod Verilme Nedeni Nedir?

Turuncu kod, genellikle şiddetli fırtına, çok yoğun yağış, aşırı kar yağışı, şiddetli dolu yağışı gibi hava olayları için verilir. Bu tür durumlar, can ve mal güvenliği açısından ciddi riskler oluşturabilir. Meteoroloji tarafından belirlenen kriterlere göre, bu hava koşullarının yoğunluğu ve etkilediği alan büyüklüğü, ‘turuncu kod’ uyarısının verilmesini gerektirir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu