Adres değişikliği bildiriminde bulunmayanlara para cezası

Taşınma nedeniyle ikametgahını değiştiren vatandaşların e-devletten veya ilçe nüfus müdürlüklerine şahsen bildirmesi gerekiyor.

degisikligi bildiriminde bulunmayanlara para cezasi

E-Devlet üzerinden yeni hizmetlerin duyurulmasıyla birlikte yeni uyarılar gelmeye devam ediyor. Taşınma nedeniyle ikametgahını değiştiren vatandaşların 20 işgünü içerisinde bunu e-Devlet’ten veya ilçe nüfus müdürlüklerine şahsen bildirmesi gerekiyor.

 

Zamanında bildirilmeyen adres değişikliğinin ve gerçeğe aykırı adres beyanında bulunan kişilere idari para cezası uygulanıyor. Peki e-Devlet üzerinden adres değişikliği nasıl yapılabilir? İşte detaylar…

 

Aynı konutu paylaşan ailenin ergin fertleri birbirlerinin yerine adres beyanında bulunabilirler.

 

Bildirim ilçe nüfus müdürlüklerine veya dış temsilciliklere şahsen başvuru yapılarak ya da internet üzerinden adres bildirimleri https://www.turkiye.gov.tr/adres-degisikligi-bildirimi adresinden gerçekleştirilebilir.

 

GSM operatörleri tarafından sağlanan mobil imza ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yetkilendirilmiş elektronik sertifika hizmet sağlayıcısından edinilmiş geçerli ve nitelikli bir elektronik sertifika ile e-Devlet Kapısı kullanıcı şifreniz ile SMS doğrulama yöntemini kullanarak yapabilirsiniz.

 

5490 sayılı Kanunun 68 inci maddesi uyarınca 2022 yılı için; adres bildirim yükümlülüğünü süresi içinde yerine getirmeyen kişilere 128,00 TL, gerçeğe aykırı adres beyanında bulunan kişilere ise 2673,00 TL idari para cezası uygulanıyor.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu