Abdulkadir Emin Önen’den Ramazan Bayramı mesajı

Türkiye’nin Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Pekin Büyükelçisi Abdulkadir Emin Önen; Mübarek Ramazan Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Abdulkadir Emin Önen’den Ramazan Bayramı mesajı

ÇHC Pekin Büyükelçimiz A.Emin Önen mesajında; Ramazan-ı Şerif ayının güzelliğine rağmen dünyayı etkisi altına almış olan coronavirüs illeti nedeniyle evlerimize kapandığımız, büyüklerimizin bile ellerini öpemediğimiz veya sağlıklarını düşünerek ellerini öpmekten hatta yanlarına bile yaklaşmaktan kaçındığımız bu mübarek günler vesilesiyle sağlıklı bir dünya ümidiyle daha nice bayramlara “önce insan sağlığı” diyerek barış, sağlık, mutluluk, kardeşlik ve huzur dolu bir dünya ümidiyle, ülkemizde huzur ve refahın temini için öncelikle sağlık konusunda devlet büyüklerimizin uyarılarını dikkate almamız gerektiğini söyledi.

Her akşam iftarı hak ettiğimiz gibi, bayramı da hak ettik inşaallah

13 Mayıs Perşembe günü mübarek Ramazan Bayramına kavuşacağımızı hatırlatan ÇHC Pekin Büyükelçimiz Abdulkadir Emin Önen, “Bayramlar; inancı, ibadeti, tarihi ve kültürü bir sevinç atmosferinde buluşturarak bizi istikbale taşıyan ve tarih sahnesinde biz Müslümanlara süreklilik kazandıran müstesna zaman dilimleridir. Dünyayı etkisi altına almış olan coronavirüs illeti nedeniyle evlerimizden çıkmadığımız, sevdiklerimizden uzak kaldığımız, sadece telefonlarla seslerine, teknoloji sayesinde görüntülerine bakmakla yetindiğimiz bu mübarek ayda, bizi ayrı kılan farklılıklarımızı unuttuk, kalplerimizle var olmayı, birlik-beraberlik içersinde hareket etmemiz gerektiğini çok daha iyi anladık. Dinimizin emrettiği gibi yapmamız gerekenleri yapmaya gayret ettik. Ülkemizden, Şanlıurfa’mızdan uzak olsak ta, Pekin’de yaşayan Türk vatandaşlarımızla geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yılda bir araya gelerek iftar ettik elhamdülillah. Her akşam iftarı hak ettiğimiz gibi, bayramı da hak ettik inşaallah. Allahu Teâlâ’ya sonsuz şükürler olsun. Hemşehrilerimizin, milletimizin, cümle İslam âleminin Ramazan Bayramı mübarek olsun” dedi.

İsrail’in yine Filistinli Müslüman kardeşlerimize saldırmaları herkesi derinden yaralamıştır

ÇHC Pekin Büyükelçimiz Emin Önen, “Bu Bayram; başkalarını aç bırakarak doyanlara, diğerlerini ezerek muktedir olanlara, ötekilerini yok sayarak var olanlara karşı Hakk’ın yanında yer almanın bayramıdır. Bu Bayram; Rahmet Peygamberinin tarafında duranların, yeryüzünün dertleriyle hemdert olanların, dil-din ayırımı yapmadan, ırk-renk farkına aldırmadan, sadaka verenlerin, yardım edenlerin bayramıdır. Maalesef dünyanın pek çok yerinde yine Müslümanlar, bu bayrama da boynu bükük, yüreği yaralı, gözleri yaşlı şekilde giriyor. Hele mübarek Ramazan ayının son günlerinde İsrail’in yine Filistinli Müslüman kardeşlerimize saldırmaları, kadın/erkek, büyük/küçük demeden şehîd etmeleri, evlerinden etmeleri bizleri olduğu kadar insan olan herkesi derinden yaralamıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da dediği gibi; Her ne kadar salgının yol açtığı sıkıntılar sebebiyle buruk bir bayram geçiriyor olsak da, inşallah güzel günler bizi bekliyor. Rabbimden hepimizi bundan sonraki bayramlara sağlıkla, esenlikle, huzurla kavuşturmasını diliyorum” diyerek Şanlıurfalı hemşerilerimizin ve İslam âleminin mübarek Ramazan Bayramlarını tebrik ettiğini belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu