95 kayıt dışı kullanıcı 842 aboneyi enerjisiz bırakıyor

Hilvan ilçesine bağlı kırsal Kuskunlu mahallesinde bir grubun trafoya aşırı yüklenmesi yüzünden 842 abone sık sık elektrik kesintisi yaşamak zorunda kalıyor.

Dicle Elektrik’ten yapılan açıklamada, Kuskunlu mahallesinde mevsim itibariyle özellikle tarımsal sulamada olağanüstü düzeyde kayıt dışı enerji kullanıldığına dikkat çekildi. Kayıt dışı tüketime karşı süren mücadelelerinin engellendiği, zaman zaman güvenlik görevlilerine dahi mukavemet gösterildiğine yer verilen açıklamada şöyle denildi:

 

“Hilvan İlçemize bağlı Arınık, Aslanlı, Aşağıçatak, Bölükbaşı, Doğrular, Kepirkucak, Gölebakan, İncirli, Mantarlı, Özbaş, Sucuhan, Yeni ve Yuvacalı ile birlikte Kuskunlu mahallemizi de besleyen fiderimizden (ana hat) 608 alçak ve 234 orta gerilim olmak üzere 842 abonemiz enerji alıyor.

 

Basliksiz 6

Bu hattan beslenen abonelerden gelen kesinti şikayetleri üzerine yaptığımız inceleme sonucunda ağırlıklı olarak Kuskunlu mahallesinde olmak üzere bu bölgede 15,2 MWh gücünde kaçak enerji tüketen 95 abonesiz tarımsal sulama trafosu belirlendi.

 

 

 

 

“48 bin değil 842 aboneye yetmiyor”

 

 

 

 

Bu trafoların neden olduğu aşırı yüklenme sık sık gerilim düşüklüğüne ve arızalara yol açıyor. Kuskunlu fiderinin çektiği enerji Hilvan ilçe merkezinin çektiği enerjinin yaklaşık 4 katıdır. Bu hattımız yaklaşık 48 bin aboneyi besleyebilecek kapasitede olmasına rağmen, ne yazık ki mevcut 842 abonemiz dahi kaçak tüketim yüzünden kaliteli enerji alamamakta, sık sık aşırı yükten kaynaklanan kesintilerle karşı karşıya kalabilmektedir.”

 

 

 

 

Açıklamada, yol açtığı ağır tahribat yüzünden diğer abonelerin de sorunu olmaya başlayan kayıt dışı tüketimi önlemek adına yapılan kontrollerde, ekiplerin ciddi engellemelerle karşılaştığına dikkat çekildi. Jandarma destekli yapılan çalışmalara dahi bazı gruplar tarafından izin verilmeyerek mukavemet gösterilebildiği vurgulandı.

 

 

 

 

122 milyon liraya ulaşan borç ödenmiyor

 

 

 

 

Dicle Elektrik açıklamasında söz konusu bölgede kayıt dışı tüketimin yanı sıra kullanılan elektrik bedelinin ödenmediğine de işaret edilerek şunlar ifade edildi: “Kuskunlu mahallesine ait tarımsal sulamada kullanılan elektrik borcu 44 milyon liraya ulaştı. Kuskunlu fiderinden beslenenlerin tarımsal sulama kaynaklı toplam elektrik borcu ise 122 milyon liradır. Tüm bildirimlerimize rağmen borçlu tarımsal sulama abonelerimizden ödeme alınamadığı gibi, borçtan kesme işlemlerine de müsaade edilmiyor. Bu yaşananlara rağmen abonelerimizin kesintisiz ve kaliteli enerji hizmeti almaları için başlattığımız mücadeleyi yasal çerçeve içerisinde sürdürme azim ve kararlığındayız.”

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu