50 kuruşu basmanın maliyeti 50 kuruştan fazla oldu

Zamların gelmesi madeni para basımındaki madenlerin fiyatını da vurdu. Zamlarla beraber 50 kuruşun basım maliyeti 50 kuruşu aştı.

bozuk para maliyeti
Türkiye’de her kaleme yapılan zamların ardından bir zam da maden fiyatlarına geldi. Buna göre madeni para basımındaki madenlerin temini basılan kuruşların değerini arttırmaya başladı.

Konuyu CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım gündeme getirdi. Yalım, Cumhuriyet Gazetesi’ne yaptığı açıklamada; “Darphane’nin enerji, personel ve diğer giderleri var. Merkez Bankası madeni para basımında ciddi zarar ediyor” diyerek madeni paraların basım maliyetini gündeme getirdi.

Vekil Yalım’ın “Bozuk para” diye bildiğimiz 1, 5, 10, 25 ve 50 kuruşların doların yükselmesi ile beraber maliyetlerinde ciddi artışlar olduğunu belirterek madeni paraların basım maliyetlerini şu şekilde sıraladı;

Madeni Paraların Basım Maliyeti Nedir?

1 kuruşun basım maliyet için 26 kuruşluk maden kullanıldığını saptadı. Yani 1 kuruş basmak için Merkez Bankası, 26 kuruşluk bakır ve nikel madeni alıyor. 5, 10, 25, 50 kuruşluklar ve 1 TL’lik madeni paralarda ise bakır ve nikele ek olarak çinko da kullanılıyor.

– 5 kuruşun maden maliyeti 28 kuruş
– 10 kuruşun maliyeti 31 kuruş
– 25 kuruşun maliyeti 39 kuruş
50 kuruşun maliyeti de 66 kuruş
– 1 TL’nin maden maliyeti ise 79 kuruşa mal oluyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu